De ultieme gids incl. innovatieve palettenmeubel-planner

Europaletten afmetingen & gratis palettenmeubel-planner

De Europalet – of voorheen ook wel Europoolpalet genoemd – is al jaren niet meer weg te denken. Inmiddels wordt het al lang niet meer alleen gebruikt als logistiek hulpmiddel voor opslag en transport, maar geniet ook steeds meer populariteit als meubelbouwonderdeel. De praktische afmetingen zijn zeer geschikt voor de bouw van banken, ligstoelen, kasten en nog veel meer.

Inhoudsopgave

Alle afmetingen van europallets in één oogopslag

Zodat u uw project snel kunt realiseren, vindt u hier een overzicht van alle afmetingen:
Europallet EUR 1

Afmetingen europallet
Onderdeel Aantal Lengte (mm) Breedte (mm) Dikte/hoogte (mm)
Buitenste dekplanken2120014522
Binnenste dekplanken2120010022
Middelste dekplank1120014522
Hoekklossen614510078
Middelste klos314514578
Buitenste onderplank2120010022
Middelste onderplank*1120014522
Dwarsplanken*380014522
Totaal (buitenmaat) 20 houten onderdelen 1200 800 144

* Niet aangeduid op de afbeelding.

Onderdelen van de pallet Aantal
Spijkers78 stuks
Planken in totaal11 stuks
Klossen in totaal9 stuks

Andere pallets

Naast de klassieke genormeerde europallet bestaan er nog veel andere pallets. Europallets zijn verkrijgbaar in verschillende maten en in een uitvoering voor de chemische industrie. Deze chemiepallets zijn goedgekeurd voor het transport en de opslag van chemicaliën. Ze moeten bovendien voldoen aan de eisen van de Duitse vereniging van de chemische industrie (Verband der Chemischen Industrie e. V.).

Overzicht van verschillende soorten pallets en hun afmetingen

Benaming Lengte Breedte Hoogte Bijzonderheid
EUR 11200 mm800 mm144 mmStandaardpallet
EUR 2, ook wel „vlakke pallet” of „industriepallet” genoemd1200 mm1000 mm162 mmStaat op 3 doorlopende sloffen
EUR 31000 mm1200 mm144 mmZelfde opbouw als EUR 1, met 9 klossen
EUR 6, ook wel „halve pallet” genoemd800 mm600 mm144 mmHalf zo groot als een EUR 1-pallet
Containerpallet1140 mm1140 mm144 mm–
Aziatische pallet1100 mm1100 mm144 mm–
Amerikaanse pallet1219,2 mm1016 mm143 mm–
Aziatische en Amerikaanse pallet

Veel pallets – zoals de Aziatische en de Amerikaanse pallet – verschillen alleen in hun afmetingen.

Chemiepallets Lengte Breedte Hoogte Bijzonderheid
CP 11000 mm1200 mm138 mm–
CP 2800 mm1200 mm138 mm–
CP 31140 mm1140 mm138 mm–
CP 41100 mm1300 mm138 mm–
CP 5760 mm1140 mm138 mm–
CP 61200 mm1000 mm156 mm–
CP 71300 mm1100 mm156 mm–
CP 81140 mm1140 mm156 mm12 klossen
CP 91140 mm1140 mm156 mm9 klossen

De europallet – meer dan alleen een opslag- en transportmiddel

Europallet met pakket

De genormeerde europallet is een zogenaamde „vierwegpallet”. Dat betekent dat een vorkheftruck hem aan alle vier de zijden kan oppakken. Naast zijn uitzonderlijke stabiliteit heeft de europallet, die vroeger europoolpallet heette, ook het voordeel dat het een herbruikbaar product is. Dankzij de gestandaardiseerde afmetingen kan hij worden geruild en steeds opnieuw worden gebruikt, totdat hij door slijtage uit roulatie wordt genomen. In 2021 vierde hij zijn 60e verjaardag en hij is niet meer weg te denken uit de logistiek.

Ook nadat ze uit roulatie zijn genomen, worden gebruikte europallets verder benut – als brandhout voor de open haard of, wat charmanter, in de meubelbouw.

Europallets zijn inmiddels een populaire basis voor meubels geworden. En waarom ook niet? Dankzij het massieve hout, de rustieke kleur en de robuustheid heeft de pallet alles in zich voor een duurzaam meubelstuk. De pallet laat zich in veel onderdelen uit elkaar halen en opnieuw gebruiken. Zo worden europallets bedden, rekken, bankjes of zelfs loungebanken.

Wat te doen met overgebleven europallets?

Waar laat ik de europallet?

Bij leveringen blijven vaak europallets achter. Die zijn in principe geld waard: ze worden verhandeld voor 10 tot 20 euro. Het loont dus om na te gaan of ze bij de aankoop van de goederen in rekening zijn gebracht. Dat ziet u op uw factuur: de europallets staan er dan als aparte post op. Als u ze terugbrengt, krijgt u dit bedrag (statiegeld) terug van de leverancier.

Is dat niet het geval, dan kunt u de pallets eenvoudig tegen betaling weer kwijt. Veel bedrijven kopen gebruikte pallets op en gebruiken ze opnieuw. Geen wonder, want deze alleskunner is zeer gewild. Zoek dus een pallethandelaar in de buurt en bied hem uw overgebleven pallets aan.

Ook particulieren weten de pallet inmiddels te waarderen. Veel hobbymeubelmakers gebruiken hem voor hun volgende project, bijvoorbeeld voor een zelfgemaakt rek, een bank of een ander zitmeubel.

Plan uw nieuwe palletmeubel

Met onze pdf over meubels maken van pallets komt ook u een stap dichter bij uw droommeubel. Plan uw project heel eenvoudig door modellen op schaal te ontwerpen en deze later in de praktijk te brengen.

Planner voor palletmeubels

Ronde pallets en maatwerk

Voor bijzondere goederen zijn ook passende oplossingen op maat zinvol. Ronde pallets of speciale pallets in een specifieke vorm en maat zijn nodig wanneer het product extra goed beveiligd vervoerd of opgeslagen moet worden. Ronde pallets zijn vooral geschikt voor ronde, zware plantenbakken, bouwelementen of zware buizen. Meestal worden ze op maat gemaakt.

FAQ – Veelgestelde vragen over de europallet

💰 Wat kost een europallet?

De prijs van een europallet ligt tussen 10 en 20 euro.

📏 Hoe groot is een europallet?

De standaard europallet meet 120 cm x 80 cm x 14,4 cm (lengte x breedte x hoogte).

🚯 Hoe kunt u europallets afvoeren?

Europallets hoeft u niet af te voeren. Bedrijven en particulieren kopen ze graag op.

⚖ Hoeveel weegt een europallet?

Een standaard europallet weegt, afhankelijk van het vochtgehalte van het hout, tussen 20 en 25 kg.

🧱 Hoeveel gewicht kan een europallet dragen?

Een europallet kan met maximaal 1500 kg worden beladen, mits de last gelijkmatig is verdeeld. Als onderste pallet in een stapel op een vlakke ondergrond draagt hij tot 4000 kg.

🔍 Hoe herkent u een europallet?

Aan het EPAL-merkteken op de buitenste klossen.

🚂 Waar komt de europallet vandaan?

De europallet werd in 1961 door de Europese spoorwegmaatschappijen ingevoerd om een uniforme uitwisseling van pallets mogelijk te maken.

Opmerking:
Deze gids is alleen bedoeld ter oriëntatie. Bij twijfel moet een vakman ter plaatse beslissen hoe de pallet beladen kan worden.

Redactionele opmerking: Ondanks de grootst mogelijke zorgvuldigheid bij het onderzoeken en opstellen van onze inhoud verzoeken wij u altijd rekening te houden met de omstandigheden ter plaatse en de aanwijzingen van de fabrikant bij het betreffende product. Wij streven ernaar alle informatie correct, volledig en actueel te houden, maar kunnen hiervoor geen garantie geven.

Nieuwe onderwerpen